Archiv autora: admin

Klimatická krize u nás a ve světě, a jak jí můžeme čelit

V úterý 29. října od 18:00 v Praze jsme uspořádali v Café Therapy diskuzní večer o  klimatické změně, jejích projevech v České republice i ve světě, a možnostech, jak můžeme mírnit  její dopady. Pozvání přijal Jiří Koželouh, vedoucí klimatického a energetického programu Hnutí DUHA, který je zároveň členem vládní Uhelné komise, která má za cíl stanovit datum odklonu ČR na uhlí a přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Lesy v krizi: Jak se vyrovnat se suchem a kůrovcovou kalamitou?

První smart café po letní pauze se konalo 24. září na Praze 1 v Café Therapy. Tématem byla aktuální krize lesů a lesnictví s ohledem na probíhající suchá období a přemnožení kůrovce, které se suchem souvisí. Na akci vystoupil Ing. Aleš Erber, lesnický poradce, správce lesa, analytik a Mgr. Jan Skalík, který v Hnutí DUHA vede kampaň Zachraňme lesy. Na akci se debatovalo o možnostech, jak stav lesů zlepšit, a jaká je jejich budoucnost.

Jak na domácí kompostování a zero waste domácnost?

V úterý 17. září proběhl v Dětském klubu Šárynka workshop o domácím kompostování a snižování odpadů v domácnosti. Ředitel organizace Ekodomov Tomáš Hodek účastníkům představil problematiku nakládání s odpady ve městech. Běžně totiž až 40% kompostovatelného odpadu skončí v odpadu komunálním, který dále pokračuje do spaloven nebo na skládky. Přitom při dobrém zkompostování se dá tento odpad přeměnit na úrodnou půdu, a dále jej využít.

Život za mřížemi, aneb jak se u nás žije slonům a tygrům

Ve středu 15. května proběhl v Langhans – Centru Člověka v tísni další diskuzní večer ze série Smart café. Tématem večera bylo využívání volně žijících zvířat v České republice a jejich právních zakotvení, které klade jiné podmínky chovu pro zoo, domácí chov a cirkusy. Jako host přijala pozvání Silvie Ucová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a David Gardáš ze Svobody zvířat.

Jak neplýtvat potravinami?

Zveme vás na seminář o šetrném nakládání s potravinami a jídlem, který se bude konat ve středu 27. listopadu od 18:00 v Café AdAstra (Podskalská 8, Praha 2).

 

Uhelná komise bude zkoumat konec uhlí i v roce 2030. Takový termín odpovídá doporučení vědců

Uhelná komise – jejíž třetí zasedání právě skončilo – dostane od své pracovní skupiny číslo 1 scénáře ukončení těžby a spalování uhlí v ČR k vybraným časovým horizontům: 2030, 2035, 2040, 2045 a 2050. Scénáře propočtou, jak by se konec uhlí projevil na zásobování elektřinou a teplem, stabilitě elektrické sítě či emisích skleníkových plynů a znečištění. Mají být hotové do konce tohoto roku.

Nový stavební zákon omezí ochranu přírody i památek. Superúřad vezme práva všem.

Paragrafové znění nového stavebního zákona dnes míří do připomínkového řízení. Zásadní změnu pravidel rozhodování o stavbách připravila Hospodářská komora, zájmový spolek sdružující mj. investory a developery, jejichž podnikání tento zákon reguluje. Bezprecedentní příprava zákona vyústila v návrh, který oslabuje ochranu veřejných zájmů a posiluje soukromé zájmy velkých investorů. Případné zapracování dílčích připomínek na tom nemůže nic změnit.

Vláda chce stavět důležité stavby bez dokumentace a navzdory rozvojovým plánům obcí

Vláda bude v pondělí 25. 11.  hlasovat o návrhu Ministerstva dopravy, který do již nepřehledné stavební legislativy vnáší další chaos. Nově by i větší stavby nepotřebovaly souhlas od orgánů životního prostředí či památkářů. Vybrané stavby podle zvláštního seznamu by bylo možné stavět bez standardní projektové dokumentace. Obce by navíc musely strpět výstavbu prosazovanou státem – i v rozporu s plánovaným rozvojem obce. Novela by dramaticky redukovala pravomoci samospráv i ochrany životního prostředí a dalších veřejných zájmů. Podle předsedkyně Legislativní rady vlády přitom nelze odhadnout, zda novela výstavbu opravdu urychlí.