V hlavním městě se již několik let připravují a realizují projekty, které mají pomoci městu a jeho obyvatelům čelit negativním důsledkům spojeným se změnou klimatu. Hlavní směr udává Strategie adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu a její implementační plány.
Aktuality
Vy tu stavíte, my tu žijeme! (debatní večer na téma účast veřejnosti)
Staví se? Kácí se? XXX Nebudeme mlčet! Vláda chystá novelu stavebního práva, která povede ke změnám v možnostech zapojení veřejnosti. Proč je toto téma důležité? Jak se změna dotkne i vašich práv? Budete se moci vyjadřovat ke stavbách ve svém okolí a ovlivňovat své životní prostředí? A co skutečně zpomaluje výstavbu? Přijďte diskutovat 25. ledna od 19:00 do Městské knihovny na Mariánském náměstí s: Mgr. Petr Hladík – náměstek člena vlády MŽP JUDr. Petr Svoboda, Ph.D. – odborník na právo životního prostředí, stavební právo a účast veřejnosti Ing. Hana Landová – Hospodářská komora České republiky Mgr. Petra Kolínská – členka asociace ekologických organizací Zelený kruh Moderátorkou večera bude Táňa Zabloudilová Událost: https://www.facebook.com/events/698511208338474 Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Po roce od získání důvěry plní vláda alespoň částečně své sliby ve většině ekologických témat, má v nich ale zpoždění
Vláda dosáhla v pěti ekologických tématech nezanedbatelného posunu k lepšímu (rozvoji obnovitelných zdrojů, evropské a mezinárodní politice ochrany životního prostředí, ochraně půdy a zemědělské krajiny, ochraně zájmů životního prostředí při povolování staveb a v kontextu energetické krize i v tom, že neuhnula od útlumu uhlí). Avšak v žádném ze svých slibů nedosáhla tak výrazného pokroku, jakého za první rok mohla (či přímo slibovala).
Proběhlo setkání organizací platformy Zeleného kruhu
Dne 16.11.2022 proběhlo Oborové setkání platformy Zeleného kruhu. Zúčastnilo se ho 21 zástupců z celkem 14 organizací.
Veřejné debaty na aktuální témata nabídl na podzim Zelený kruh.
Záznamy čtyř veřejných debat z cyklu Město bezpečné a přátelské je možné nově shlédnout na youtube kanálu Zeleného kruhu. Debaty s odborníky a veřejností se věnovaly komunitní energetice, nakládání s odpady, a jak předcházet jejich vzniku, a navrhování odolných a udržitelných měst.
Ekologické nevládky vzkazují ministru Nekulovi: zlepšete dohled nad zemědělskými dotacemi
Ekologické nevládní organizace v otevřeném dopise vyzvaly ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, aby zajistil transparentní dohled nad více než 140 miliardami korun z veřejných zemědělských dotací ze Společné zemědělské politiky. [1] Vytýkají mu, že sestavení Monitorovacího výboru (hlavní kontrolní orgán pro novou SZP), který se dnes poprvé schází, proběhlo zcela netransparentně a v rozporu s evropskou legislativou i vládní metodikou. Žádají ho proto o nápravu. Zástupci Zeleného kruhu (hlavní střešní asociace ekologických organizací), kteří se dlouhodobě zemědělským dotacím věnují, nemají ve výboru zastoupení a složení zástupců tak negarantuje účinný veřejný dohled nad dotacemi. Dotace přitom mohou v dalších 5 letech doznat významných změn.
Neumlčujte nás! Sedmdesát organizací a spolků vyzývá poslance, aby upravili stavební právo
Současná vláda připravila novelu stavebního práva, která sice napravuje mnohé chyby předchozí vlády, v tématu účasti veřejnosti je ale paradoxně horší než verze Babišova. Podle vlády Petra Fialy se veřejnost nemá vyjadřovat k 90 % všech záměrů majících vliv na životní prostředí. Dokonce bude muset veřejnost mlčet i v případě, pokud se kvůli výstavbě mají kácet stromy. Arnika a Zelený kruh proto uspořádaly happening a předaly poslancům otevřený dopis, žádající návrat účasti veřejnosti do rozhodování o stavbách. Výzvu dosud podpořilo 70 spolků a další se stále přidávají.
Asociace ekologických organizací Zelený kruh hledá koordinátora projektu
Asociace ekologických organizací Zelený kruh hledá koordinátora projektu na poloviční úvazek. Náplň práce: koordinace přípravy a prezentace společných pozic v rámci sítě členských organizací; komunikace s veřejnou správou; sledování a komentování vybrané legislativy; spolupráce s experty na jednotlivé oblasti životního prostředí. Nabízíme rozmanitou a smysluplnou práci v centru Prahy, plat odpovídající možnostem neziskového sektoru, nástupní ve výši 19 000, po zkušební lhůtě nárůst, pružnou pracovní dobu. Nástup dle dohody, ideálně od ledna.
Asociace ekologických organizací Zelený kruh hledá ředitele/ředitelku kanceláře
Asociace ekologických organizací Zelený kruh hledá ředitele/ředitelku kanceláře. Povede malý tým, bude hledat fundraisingové příležitosti, sledovat ekologickou legislativu a politiku, koordinovat přípravu společných pozic v rámci sítě členských organizací, veřejně reprezentovat ekologické nevládní organizace. Nabízíme rozmanitou a smysluplnou práci v centru Prahy, příjemné pracovní prostředí, plat odpovídající možnostem neziskového sektoru, nástupní ve výši až 44 tis. Kč, po zkušební lhůtě možný nárůst. Nabízíme celý úvazek, ale lze se domluvit na menším úvazku. Nástup dle dohody.
Záznam debaty: Energie dostupná pro všechny
19.10. proběhla poslední část z cyklu debat Město bezpečné a přátelské – Energie dostupná pro všechny v Městské knihovně v Praze. Vystoupili na ni experti Jan Veleba a Jaroslav Klusák.