Studentský spolek Mater Nostra pořádá ve spolupráci se Zeleným kruhem v rámci Klimatýdne na PF UK program věnující se vzniku a prosazení klimatického plánu hl. města Prahy. Přijďte se dozvědět více o tom, jak vypadá cesta k udržitelnější budoucnosti Prahy a jaká úskalí může podobný projekt přinášet.
Aktuality
Přední česká organizace sdružující ekologická hnutí oslaví 35. výročí od svého založení
Zelený kruh, nezávislá ekologická asociace sdružující přes 90 spolků v oblasti ochrany životního prostředí, přírody a občanských práv si připomene 35. výročí od svého založení. Mezi členské organizace patří například Arnika, Greenpeace, Calla nebo Automat.
Yvonna Gaillyová získala státní vyznamenání za mimořádný přínos k ochraně životního prostředí
RNDr. Yvonna Gaillyová, CSc., jedna z předních osobností českého ekologického hnutí, byla oceněna státním vyznamenáním za svou dlouholetou práci a neúnavné úsilí v oblasti ochrany životního prostředí. Gaillyová, spoluzakladatelka a dlouholetá ředitelka Ekologického institutu Veronica, se po celou svou kariéru věnuje šíření ekologické osvěty, zlepšování životního prostředí a vzdělávání veřejnosti v otázkách udržitelnosti.
Dopis Vládě ČR na podporou zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky
Neziskové organizace INCIEN, Zelený kruh, Arnika, Hnutí DUHA a Greenpeace zaslaly dopis Vládě ČR na podporou zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky. Tuto problematiku bude Vláda v nejbližší době řešit v rámci chystané Novely zákona o obalech. V dopise uvádíme aktualizované informace o dopadu zálohování na města a obce. Zároveň uvádíme konkrétní důvody proč se domníváme, že zavedení zálohového systému je klíčovým krokem k dosažení ambiciózních mezinárodních cílů v oblasti odpadového hospodářství a cirkulární ekonomiky.
Rekordní rok eroze půdy a extrémní teploty. Ekologické organizace vyzvaly vládu, aby neodkládala adaptaci zemědělské krajiny
V Monitoringu eroze je už na začátku září zaznamenáno přes 440 erozních událostí. Tento počet je vyšší, než za kterýkoliv celý sledovaný rok v minulosti. Ukazuje to pomalé a nedostatečné kroky v adaptaci zemědělské krajiny na dopady klimatické změny. Nedaří se také zvrátit úbytek polních ptáků ani opylovačů. Nevládní ekologické organizace proto vyzvaly otevřeným dopisem předsedy koaličních stran, aby neopouštěli vládní závazky a zastavili ministra zemědělství Marka Výborného v dalším oslabování ekologických požadavků zemědělských dotací.
Ministři potichu snižují klimatické cíle. Je to na škodu ekonomice i životnímu prostředí
Ministerstva průmyslu a obchodu i životního prostředí v tichosti upravily návrhy Státní energetické koncepce ČR a Politiky ochrany klimatu v ČR. Nově předložené dokumenty obsahují nižší cíle pro snižování emisí skleníkových plynů a ochranu klimatu pro roky 2030 i 2050. Důvody resorty neuvedly. Ekologické organizace to považují za špatný krok na úkor ochrany životního prostředí i modernizace ekonomiky. Ze stejného důvodu organizace nadále kritizují zbytečně nízký cíl pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Česká republika přitom potřebuje mít co nejdříve ambiciózní energetickou a klimatickou strategii, jejímž plněním adekvátně přispěje k řešení klimatické krize a posílí svoji energetickou bezpečnost a konkurenceschopnost.
Evropský zákon o obnově přírody začíná platit
Ochránci a milovníci přírody v Evropské unii mají důvod k oslavě! Dnem 18. 8. 2024 začíná platit nařízení o obnově přírody, které zavazuje členské země k obnově cenných ekosystémů na 20 % území souše a 20 % moří do roku 2030. Úplné obnovy těchto ekosystémů má pak být dosaženo do roku 2050. Obnova se týká jak volné krajiny a zemědělských ploch, tak přírody ve městech.
Nabídka seminářů: jak propojit územní plánování a obecní adaptační strategie
Zelený kruh nabízí zastupitelům, občanským iniciativám i zástupcům veřejné správy informační a právní podporu při propojování územního rozvoje s adaptačními opatřeními. Díky projektu Územní plánování – nástroj pro řešení klimatických výzev mohou zájemci o téma získat praktické informace formou seminářů a individuálních konzultací.
Umisťování OZE je nutné urychlit. Bez zapojení místních obyvatel a ochrany přírody se to neobejde
Dnes končí meziresortní připomínkové řízení k zákonu o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie. Ekologické organizace z asociace Zelený kruh návrh zákona vítají, jelikož stagnující výstavbu větrných elektráren je nutné zásadně urychlit. Bez toho nemůže být dosaženo cílů pro obnovitelné zdroje a rychlejší snižování spalování fosilních paliv, které jsou hlavními příčinami klimatické krize. Oblasti pro urychlenou výstavbu OZE je však potřeba vymezit v souladu se zájmy ochrany přírody a v konzultaci s obcemi a místními obyvateli.
České jádro na cestě k možným problémům, ani cena není jistá
Tisková reakce Calla – Sdružení pro záchranu prostředí a Hnutí DUHA