Poslanci dnes, v pátek 24. března, schválili ve třetím čtení novelu stavebního zákona a souvisejících zákonů.[1] Hlasovali i o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Dva z nich se zásadně týkaly práv všech občanů, resp. jejich práva vyjádřit se v procesu povolování staveb v případě, že mají dopady na přírodu a krajinu.
Aktuality
Masivní rozvoj OZE nemusí být pro ochranu přírody hrozba, je však třeba rychle vytvořit jasná pravidla, shodují se ekologické organizace
Ekologické organizace představují návod, jak přistoupit k masivnímu rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE) tak, aby nebyl v konfliktu s ochranou přírody. Návod zformulovaly ve společné pozici organizací sdružených v platformách Zelený kruh a Klimatická koalice, spolu se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF-CEE). Základem návrhu je maximální usnadnění rozvoje a využívání OZE způsoby, které nejsou konfliktní s ochranou přírody, ani s komunitními zájmy.
Výzvy pro nového ministra životního prostředí: rozhýbat ochranu klimatu a biodiverzity
Ekologické organizace představily hlavní úkoly, které bude muset zvládnout Petr Hladík, jmenovaný dnes prezidentem Pavlem do funkce ministra životního prostředí. Nový ministr má přitom čas jen dva a půl roku do příštích sněmovních voleb.
Na MDŽ místo karafiátku posílení práv veřejnosti
V úterý 7. 3. proběhlo druhé čtení novely stavebního zákona a souvisejících zákonů. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová se postavila na stranu veřejnosti a v posledních minutách rozpravy načetla pozměňovací návrh, který navrhuje vrátit občanům právo připomínkovat povolování staveb s vlivem na životní prostředí. Veřejnost ale nemá vyhráno – o schválení bude rozhodovat ve 3. čtení celá sněmovna.
Nové Programové prohlášení vlády obsahuje změny k lepšímu. Sliby ale nesmí zůstávat jen na papíře.
Revize programového prohlášení vlády z 1. března potvrdila, že se vláda přes drobné změny drží nastaveného kurzu v oblastech ochrany klimatu i životního prostředí. Text přináší i drobné změny k lepšímu, v některých oblastech se ale sliby z prohlášení míjejí s následnou praxí.
Nevládní organizace předložily vládě své priority pro druhou polovinu jejího mandátu
V březnu má vláda představit plán hlavních reformních priorit. Nevládní organizace v síti NeoN chtějí přitáhnout její pozornost i k dlouhodobým a komplexním opatřením, která jsou nutná k posílení odolnosti naší demokracie a soudržnosti společnosti. S využitím své expertízy a praktické zkušenosti připravily pro vládu přehled doporučení.
Poslanecký návrh dává veřejnosti jen omezené možnosti chránit životní prostředí
Už příští týden bude Poslanecká sněmovna projednávat pozměňovací návrhy k novele stavebního zákona a s ní souvisejících zákonů. Jedním z nich bude také návrh na obnovu práva veřejnosti chránit životní prostředí při povolování staveb. Vládní návrh, v rozporu s programovým prohlášením, se zapojením veřejnosti do povolování staveb, které mají dopady na životní prostředí, nepočítal. Situaci částečně, ale nedostatečně, řeší poslanecký pozměňovací návrh.
Poslanci nemají shodu, jestli podpořit demokratické a transparentní povolování staveb. Napište jim!
Výbory Poslanecké sněmovny právě projednávají novelu stavebního práva. Vládou předložená verze nepočítá s účastí veřejnosti při povolování staveb, které mají dopady na životní prostředí. Poslanci však mohou do 20. února předkládat pozměňovací návrhy. Organizace Zelený kruh a Arnika vyzvaly poslance, aby schválili pozměňovací návrh, který veřejnosti účast v těchto řízeních umožní. Přestože uplynuly už skoro tři měsíce, žádný z poslaneckých klubů zatím na otevřený dopis, ke kterému se připojilo již 110 spolků z celé republiky, neodpověděl. Arnika a Zelený kruh proto vyzývají všechny občany, kterým záleží na občanském právu vyjádřit se k záměrům, které mohou ovlivnit životní prostředí či zásadně proměnit místo, kde žijí, aby psali poslancům.
Zmapovali jsme překážky, které komplikují přípravu a realizaci adaptačních opatření v Praze
V hlavním městě se již několik let připravují a realizují projekty, které mají pomoci městu a jeho obyvatelům čelit negativním důsledkům spojeným se změnou klimatu. Hlavní směr udává Strategie adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu a její implementační plány.
Vy tu stavíte, my tu žijeme! (debatní večer na téma účast veřejnosti)
Staví se? Kácí se? XXX Nebudeme mlčet! Vláda chystá novelu stavebního práva, která povede ke změnám v možnostech zapojení veřejnosti. Proč je toto téma důležité? Jak se změna dotkne i vašich práv? Budete se moci vyjadřovat ke stavbách ve svém okolí a ovlivňovat své životní prostředí? A co skutečně zpomaluje výstavbu? Přijďte diskutovat 25. ledna od 19:00 do Městské knihovny na Mariánském náměstí s: Mgr. Petr Hladík – náměstek člena vlády MŽP JUDr. Petr Svoboda, Ph.D. – odborník na právo životního prostředí, stavební právo a účast veřejnosti Ing. Hana Landová – Hospodářská komora České republiky Mgr. Petra Kolínská – členka asociace ekologických organizací Zelený kruh Moderátorkou večera bude Táňa Zabloudilová Událost: https://www.facebook.com/events/698511208338474 Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.