Vláda ČR právě schválila Národní klimaticko-energetický plán (NKEP), který stanovuje cíle České republiky pro energetiku, dopravu a ochranu klimatu do roku 2030 a výhled do roku 2050. Oproti původní verzi z července obsahuje nižší emisní cíle pro roky 2030 a 2050 a zmizely všechny zmínky o rozšíření emisních povolenek na lokální vytápění a silniční dopravu (tzv. ETS2).
Aktuality
Vláda doposud splnila 10 ze 75 ekologických bodů programového prohlášení. Na dotažení ji zbývá rok.
Vládní koalice ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 (a donedávna i Pirátů) zcela dokončila zatím jen 10 ze 75 hlavních úkolů Programového prohlášení, které se vztahují k životnímu prostředí a ochraně zvířat. Dalších 45 splnila částečně, 20 není splněno vůbec. Ukázala to analýza, kterou zpracovali expertky a experti ekologických organizací sdružených v asociaci Zelený kruh. Organizace zároveň předkládají návrhy, jak by měla vláda postupovat, aby Programové prohlášení zcela naplnila. Během posledního roku, který před sebou má, toho lze dosáhnout.
Zelený kruh oslavil 35 let svého působení
Zelený kruh dnes slaví 35. výročí, přinášíme vám ohlédnutí za oslavou, která se konala na začátku listopadu v Praze.
Nabídka seminářů: jak propojit územní plánování a obecní adaptační strategie
Zelený kruh nabízí zastupitelům, občanským iniciativám i zástupcům veřejné správy informační a právní podporu při propojování územního rozvoje s adaptačními opatřeními. Díky projektu Územní plánování – nástroj pro řešení klimatických výzev mohou zájemci o téma získat praktické informace formou seminářů a individuálních konzultací.
Pozvánka na debatu: Jak vznikal Klimatický plán Prahy?
Studentský spolek Mater Nostra pořádá ve spolupráci se Zeleným kruhem v rámci Klimatýdne na PF UK program věnující se vzniku a prosazení klimatického plánu hl. města Prahy. Přijďte se dozvědět více o tom, jak vypadá cesta k udržitelnější budoucnosti Prahy a jaká úskalí může podobný projekt přinášet.
Přední česká organizace sdružující ekologická hnutí oslaví 35. výročí od svého založení
Zelený kruh, nezávislá ekologická asociace sdružující přes 90 spolků v oblasti ochrany životního prostředí, přírody a občanských práv si připomene 35. výročí od svého založení. Mezi členské organizace patří například Arnika, Greenpeace, Calla nebo Automat.
Yvonna Gaillyová získala státní vyznamenání za mimořádný přínos k ochraně životního prostředí
RNDr. Yvonna Gaillyová, CSc., jedna z předních osobností českého ekologického hnutí, byla oceněna státním vyznamenáním za svou dlouholetou práci a neúnavné úsilí v oblasti ochrany životního prostředí. Gaillyová, spoluzakladatelka a dlouholetá ředitelka Ekologického institutu Veronica, se po celou svou kariéru věnuje šíření ekologické osvěty, zlepšování životního prostředí a vzdělávání veřejnosti v otázkách udržitelnosti.
Dopis Vládě ČR na podporou zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky
Neziskové organizace INCIEN, Zelený kruh, Arnika, Hnutí DUHA a Greenpeace zaslaly dopis Vládě ČR na podporou zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky. Tuto problematiku bude Vláda v nejbližší době řešit v rámci chystané Novely zákona o obalech. V dopise uvádíme aktualizované informace o dopadu zálohování na města a obce. Zároveň uvádíme konkrétní důvody proč se domníváme, že zavedení zálohového systému je klíčovým krokem k dosažení ambiciózních mezinárodních cílů v oblasti odpadového hospodářství a cirkulární ekonomiky.
Rekordní rok eroze půdy a extrémní teploty. Ekologické organizace vyzvaly vládu, aby neodkládala adaptaci zemědělské krajiny
V Monitoringu eroze je už na začátku září zaznamenáno přes 440 erozních událostí. Tento počet je vyšší, než za kterýkoliv celý sledovaný rok v minulosti. Ukazuje to pomalé a nedostatečné kroky v adaptaci zemědělské krajiny na dopady klimatické změny. Nedaří se také zvrátit úbytek polních ptáků ani opylovačů. Nevládní ekologické organizace proto vyzvaly otevřeným dopisem předsedy koaličních stran, aby neopouštěli vládní závazky a zastavili ministra zemědělství Marka Výborného v dalším oslabování ekologických požadavků zemědělských dotací.
Ministři potichu snižují klimatické cíle. Je to na škodu ekonomice i životnímu prostředí
Ministerstva průmyslu a obchodu i životního prostředí v tichosti upravily návrhy Státní energetické koncepce ČR a Politiky ochrany klimatu v ČR. Nově předložené dokumenty obsahují nižší cíle pro snižování emisí skleníkových plynů a ochranu klimatu pro roky 2030 i 2050. Důvody resorty neuvedly. Ekologické organizace to považují za špatný krok na úkor ochrany životního prostředí i modernizace ekonomiky. Ze stejného důvodu organizace nadále kritizují zbytečně nízký cíl pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Česká republika přitom potřebuje mít co nejdříve ambiciózní energetickou a klimatickou strategii, jejímž plněním adekvátně přispěje k řešení klimatické krize a posílí svoji energetickou bezpečnost a konkurenceschopnost.