Prohlášení EEB (European Environmental Bureau) k ruské invazi na Ukrajinu, přijaté Radou EEB dne 3. března 2022.
Bílý slider na HP
Klimatická koalice a Zelený kruh vyzývají nově zvolenou politickou reprezentaci k transformaci energetiky a ozdravení krajiny
Konec uhlí 2030, podpora rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů, reforma zemědělských dotací či přirozená obnova lesů – to vše najdou lídři a lídryně politických stran, jež uspěly v letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, mezi požadavky na účinnou ochranu klimatu a přírody, které jim zaslaly Klimatická koalice a Zelený kruh.
Nový stavební zákon byl přijat. Je to zákon špatný a po volbách by měl být jako jeden z prvních zneplatněn.
Poslanecká sněmovna dnes schválila nový stavební zákon. Je to zákon špatný a po volbách by měl být jako jeden z prvních zneplatněn.
Uhelná komise možná rozhodne o konci uhlí už příští úterý. Ve hře jsou roky 2033, 2038 a 2043
Nečekaně rychlé tempo nabírá Uhelná komise, kterou vláda pověřila doporučením k útlumu a konci spalování uhlí v České republice. Rozhodování komise o tom, jaký rok konce uhlí vládě doporučí, může proběhnout už na příštím (on-line) zasedání příští úterý 20. října v 7:00.
Zbyde ve městech místo pro stromy? Nový stavební zákon s nimi nepočítá
Sucho, neúnosná vedra nebo bleskové povodně trápí hlavně obyvatele ve městech a na vesnicích (1). Návrh nového stavebního zákona žádnou pomoc pro rychlejší a levnější adaptaci na změnu klimatu nenabízí. Spíše naopak. Nepodporuje rozšiřování zelených a zasakovacích ploch, neurychlí slibovanou revitalizaci opuštěných a zanedbaných brownfieldů a naopak má ulehčit výstavbu na zemědělské půdě. Pokud chceme mít ve městech méně tepelných ostrovů, více zeleně a dostatek vláhy, je nezbytné vládní návrh nového stavebního zákona přepracovat.
Udělají poslanci z Česka popelnici odpadků?
Poslanecká sněmovna má dnes 16. září nebo v pátek 18. září dokončit projednávání posledního třetího čtení zákona o odpadech. Následně odpadovou legislativu posoudí Senát.
Vláda by měla požadovat přepracování návrhu stavebního zákona
Návrh nového stavebního zákona, o kterém bude v pondělí jednat vláda, obsahuje vážné nedostatky a vláda by jej podle Zeleného kruhu měla vrátit k přepracování. Na zásadní rozpory a problémy upozorňuje jak stanovisko Legislativní rady vlády, tak přehled nevypořádaných připomínek, které jsou v podkladech pro vládu označeny jako zásadní rozpory. Návrh je navíc připravován v rozporu s pravidly, které si vláda pro přípravu zákonů stanovila.
Rozhoduje se o Dukovanech, ale na stole chybí věrohodné informace o skutečných nákladech
Ministr Havlíček informoval, že je vláda rozhodnuta sama si půjčit a úvěrovat takto obrovské náklady plánu na nový reaktor v Dukovanech. Kromě toho Ministerstvo průmyslu zpracovalo návrh zákona, kterým má poskytnout garantovanou výkupní cenu elektřiny z nového bloku na nejméně 30 let. Tu zaplatí české domácnosti a firmy v ceně za elektřinu. ČEZ má navíc právo předat celý projekt státu v okamžiku, kdyby se některé parametry dohodnuté ve smlouvách mezi vládou a firmou ČEZ, které nebyly zveřejněny, změnily. Zásadním problémem jsou chybějící vládní ekonomické analýzy, které by věrohodně ukázaly na skutečné náklady, které by měly zaplatit jak spotřebitelé elektřiny, tak i daňoví poplatníci.
Uhelná komise se restartuje v elektrárně Prunéřov. Má 4 měsíce na doporučení konce uhlí
Uhelná komise, kterou vláda pověřila přípravou doporučení k útlumu a konci spalování uhlí v Česku, zasedá v pátek 5. června po dvouměsíčním odkladu způsobeném epidemií koronaviru. Dlouho očekávané jednání bude na netradičním místě, v končící uhelné elektrárně Prunéřov I. Podle zástupců ekologických organizací případ Prunéřova ukazuje, že odstavování zastaralých uhelných elektráren není problém – a je tedy potřeba bezodkladně zavřít i další zastaralé elektrárny vyrábějící elektřinu na vývoz, zejména Počerady a Chvaletice.
Bianko šek na stavbu jaderných elektráren zaplatí české domácnosti. A poslanci do toho nemají mluvit, navrhuje ministr průmyslu
Ministerstvo průmyslu zpracovalo návrh zákona, kterým se vytváří podpora nových jaderných reaktorů, a plánuje jej ve zrychleném režimu protlačit vládou i parlamentem – bez možnosti podávání pozměňovacích návrhů a odborné diskuse na výborech. Byl také neobvykle omezen počet ministerstev, která mohou zákon s potenciálně obrovskými finančními dopady na spotřebitele elektřiny připomínkovat. Hlavním principem zákona jsou garantované výkupní ceny pro elektřinu z jaderných reaktorů, které se následně rozpočítají do účtů za elektřinu všem jejím odběratelům.