Workshop: Jak si vyrobit vlastní čistou a kvalitní kosmetiku?

Ve středu 28. listopadu jsme pořádali workshop, na kterém se účastníci mohli naučit, jak si jednoduchým způsobem vyrobit vlastní kosmetiku, a tím se vyhnout zbytečné produkci odpadů (především plastů). Výrobou čisté přírodní domácí kosmetiky lze také předejít další zátěži životního prostředí v podobě špatně vstřebatelných látek do životního prostředí, které jsou v běžné kosmetice často zastoupeny. Workshopem provázely Ing. Halina Holá a Ing. Alžběta Zíková, PhD.

Lektorky Halina Holá a Alžběta Zíková nejdříve představily, proč je důležité se chemii ve výrobcích vyhýbat. Jedním z důvodů je, že velké množství kosmetických výrobků obsahuje látky na bázi ropy. Což není příliš vhodné z hlediska udržitelnosti, ale ani vzhledem ke zdraví. Dalším aspektem je nadměrné používání obalů u kosmetických výrobků. Pokud si kosmetiku připravujeme sami doma, máme pod kontrolou nejen složení výrobku, ale také můžeme obaly používat opakovaně, a nevytvářet další zbytečné odpady.

Po úvodním představení problematiky došlo i na samotnou výrobu krému a uvolňující koupelové soli. Domácí krémy se běžně vyrábějí na bázi rostlinných olejů. Nejčastěji se pro dobré vlastnosti a cenovou dostupnost používá panenský olivový olej. Druhou důležitou složkou je včelí vosk, díky kterému olej dokáže ztuhnout. Samotná mast se vyrábí ve vodní lázni, ve které se nechá rozehřát olej. V této fázi je možné do oleje přidat různé sušené bylinky. Ty je ale pak potřeba z oleje po vylouhování přecedit. V oleji se následně nechá rozpustit včelí vosk. Olej s voskem je potřeba dobře promíchat a nechat trochu vychladnout. Poté se do směsi může přidat esenciální olej a přelít do připravené nádobky. Po ztuhnutí směsi je mast hotová.

Po zhotovení mastí jsme se pustili do výroby koupelové soli. Jejím základem je epsomská sůl, která má díky vysokému obsahu hořčíku dobré léčivé vlastnosti. 

Na závěr nám lektorky představily různé ukázky domácích výrobků a bezodpadových vychytávek do domácnosti – úklidových i dárkových. Mezi ně patřily např. ubrousky na svačiny z povoskované látky, háčkované odličovací tampóny, bezodpadová kosmetika, jako např. tuhé šampony, znovupoužitelné lahve ad.

2149287_643712_Praha_logoAkce  proběhla v rámci projektu Bez odpadu = bez dopadu podpořeného  grantem od Hlavního města Prahy.