Strany se před volbami shodly na útlumu uhelných elektráren. Splní svoje sliby?

Stáhněte si společnou tiskovou zprávu  Hnutí DUHA, Greenpeace a Zeleného kruhu do svého počítače


Většina nynějších parlamentních stran (disponující nyní dohromady 153 hlasy v poslanecké sněmovně) se před volbami shodla, že bude proti udělování výjimek z nových limitů pro znečišťování ovzduší z uhelných elektráren a/nebo bude prosazovat přímo útlum uhelných elektráren. Ukazují to výsledky vyhodnocení oficiálních odpovědí stran na sadu dotazů v anketě uspořádané asociací ekologických organizací Zelený kruh.

Strany svoje odhodlání plnit předvolební sliby mohou ukázat už příští středu při jednání Výboru pro životní prostředí. Zástupci a zástupkyně jednotlivých stran budou hlasovat o návrzích svých kolegyň a kolegů z Pirátů, KDU-ČSL a TOP09, kteří chtějí zakázat výjimky z limitů pro velké uhelné elektrárny (nikoliv však teplárny) a udělit práva obcím zakázat topení hnědým uhlím na svém území.

V anketě byly všechny politické strany kandidující ve volbách do poslanecké sněmovny osloveny mimo jiné také následující otázkou: „Budete vystupovat proti udělování výjimek z nových limitů pro znečištění z uhelných elektráren?“

Na tuto otázku odpověděly souhlasně ČSSD, Piráti, KDU-ČSL, STAN a TOP09. Také KSČM odmítla ve své odpovědi plošné udělování výjimek. Hnutí ANO v anketě otázky nezodpovědělo, reagovalo však odkazem na volební program, který uvádí: „Výrobu elektrické energie zajistíme mixem zdrojů, který bude založen na rostoucím podílu jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů a naopak postupném poklesu hnědouhelných elektráren.“ Aplikace přísnějších limitů je přitom jednou z podmínek zajištění zmíněného poklesu uhelných elektráren a aktuálně nejdostupnějším nástrojem, který stát má.

ODS se vyjádřila k udělování výjimek vstřícně, ale za podmínky, že budou limity příliš přísné. Elektrárenské společnosti si ale prosadily mírnější evropské limity, než má například Čína. SPD na otázky neodpověděla.

Proč je rozumné a potřebné výjimkám pro uhelné elektrárny zamezit, shrnují Hnutí DUHA a Greenpeace v infolistu, který je ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/publikace/vyjimky-ze-zdravi-dekujeme-nechceme

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:

“Nyní máme šanci, že naše zdraví bude chráněno bez výjimek. Většina politických stran slíbila dát lidem naději na čistší vzduch i na odpovědnou politiku. A ti politici, kteří by odmítli splnit konkrétní a čerstvý slib svých stran, by voliče opravdu naštvali.”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

“Většina dnešních parlamentních stran před volbami jasně řekla, že budou vystupovat proti udělování výjimek z limitů pro znečišťování z uhelných elektráren. Hnutí ANO i několik dalších stran dokonce deklarovaly přímo útlum uhelných elektráren. Nyní poslanci a poslankyně mohou využít nejdostupnější nástroj, jak vydávání výjimek omezit a zároveň prosadit útlum uhelných elektráren. Udělají to?”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
“Málokdy se stane, že by se k něčemu politické strany stavěly tak vstřícně jako k návrhu, aby velcí uhelní znečišťovatelé dodržovali platné zákony a nedostávali výjimky z emisních stropů. Pokud by zákaz udělování výjimek neprošel, bylo by to u většiny stran jasné porušení jejich předvolebních prohlášení. Už jsme ale byli dříve svědky toho, že před volbami strany pochlebovaly lidem a politika po volbách se pak dělala hlavně pro velké firmy.”


Kontakty:

Daniel Vondrouš, Zelený kruh, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org