Jaderných reaktorů po světě ubývá a nové prakticky nikde nerostou. Končící uhlí a jádro je postupně nahrazováno udržitelnou energetikou. Do české kotliny ale změny vždy pronikaly pomalu. A tak zbývající jaderní lobbisté hledají azyl právě u nás. Potřebují jediné – přesvědčit Andreje Babiše, aby se zachoval jako nezodpovědný dobrodruh.
Přípravu stavby nových reaktorů podpořila už Sobotkova vláda. Jenomže klíčové rozhodnutí o jejich financování přenechala své nástupkyni. ČEZ opakovaně potvrdil, že bez státních garancí do projektu nepůjde. A ty by tak či onak zaplatili lidé ze svých kapes.
Pouhé dva bloky ve výstavbě v britském Hinkley Point přijdou řadové Brity v přepočtu na téměř 600 miliard korun. Odhady garancí pro české reaktory vycházejí na mnohem vyšší částku. Z praxe navíc víme, že skutečné náklady nakonec zpravidla násobně vzrostou. K astronomické částce musíme navíc připočíst stovky miliard za likvidaci reaktorů po dosloužení. A pak už „jen“ desítky miliard za vyvedení centralizovaného elektrického výkonu, za větší úložiště pro radioaktivní odpad, za státem garantované pojištění. Před výslednou sumou blednou solární i všechny další tunely.
Andrej Babiš to dobře ví, proto coby ministr financí v minulé vládě státní garance odmítal. Stejně vyzněly odpovědi na předvolební anketu Zeleného kruhu. Proti enormní finanční zátěži občanů se jasně postavili Piráti či TOP 09. Podobně se vyjádřila KSČM: „Rozhodně není našim cílem zvyšovat…finanční zatížení zejména koncových spotřebitelů.“. KDU-ČSL deklarovala: „Jadernou energetiku podpoříme v případě, že to bude dávat ekonomický smysl.“. STAN tvrdil, že budou „každý takový projekt pečlivě zvažovat“. SPD v programu prosazovala „ukončení neoprávněných zisků na úkor občanů“, jako jsou „neoprávněné dotace v energetice“. ČSSD si svou pozici teprve vyjasňovala. Bezpodmínečný „(R)ozvoj jaderné energetiky pomocí speciálně vytvořené státní společnosti“ prosazovala výhradně ODS.
Většině Češek a Čechů by nové jaderné reaktory zřejmě nevadily, přispívat ze svého na jejich stavbu a související náklady se ale nechce téměř nikomu. Útok na své peněženky by voliči jistě po zásluze potrestali. Proto volení zástupci nechtějí, aby „Černý Petr“ zůstal v ruce právě jim.
Mnoho z nich, včele s bezskrupulózní ODS, bude do „toxického“ rozhodnutí tlačit jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Záleží jen na něm, zda si špinavou kartu nechá vnutit a popře tím pracně budovaný obraz pracovitého hospodáře a obratného stratéga. Má ovšem i druhou možnost – dát na stůl všechny alternativy zajištění energetických potřeb země a pečlivě zanalyzovat a porovnat jejich přínosy a ztráty pro stát i běžné občany. Takhle totiž dané téma ještě nikdo „neodmakal“.