se výrazně zdraží bydlení, které je již dnes příliš drahé, neboť vytvoření parkovacího stání
v podzemních garážích vyjde řádově na milion korun, který se samozřejmě promítne do ceny bytu. Za druhé bude podporováno využívání aut. A za třetí hrozí, že dojde ke snížení kvality bydlení –
developeři nebudou muset dodržovat ani základní požadavky na osvětlení a jako byty budou moct
prodávat třeba i prostory ve sklepě.“ varuje architektka Anna Vinklárková z organizace Arnika.
hygienickými předpisy. Tuto výjimku mají mít byty v podzemním a prvních dvou nadzemních
podlažích. Developeři tak budou moci nově stavět byty, kde nebude dostatek světla na tak běžné
činnosti, jako je vaření nebo čtení. [1]
u bytů nad 100 m², dle nové vyhlášky by místo pro druhé auto bylo povinné u bytů už nad 70 m². A to
je hlavní problém návrhu – menší byt už je na hraně využitelnosti pro rodinu. [2] A právě byty, vhodně velké pro rodinu, by v nové výstavbě nově musely mít druhé parkovací stání. Paradoxní přitom je, že parkovací stání v podzemních garážích zabírá včetně odpovídajícího podílu příjezdové komunikace a rampy až 30 m², pokud budou dvě, budou zabírat stejný obestavěný prostor jako tři čtvrtiny bytu.
musí mít každý nový bytový dům výlevku na úklid společných prostor, ale o tom, že v ulicích
potřebujeme stromy a vodní prvky vyhláška mlčí. Návrh kopíruje starý přístup, úplně rezignoval na
možnost stavět nové čtvrti v lepší kvalitě než dosud,“ uvedla Petra Kolínská ze Zeleného kruhu.
povinnost ve městech zpřístupňovat pro rekreaci břehy řek a do veřejných prostranství instalovat
kašny, pítka a další vodní prvky.
Pro více informací prosím kontaktujte Annu Vinklárkovou z Arniky, Petru Kolínskou ze Zeleného kruhu, Michala Kalinu z Auto-Matu nebo tiskového mluvčího Arniky Luboše Pavloviče .
[1] viz paragrafy 23 a 24 návrhu vyhlášky https://odok.cz/portal/veklep/material/KORNCT3JM6I5/?fbclid=IwAR0Cy3dwLyaWwcN1SmDCy4EShYJz9BfL3oQ_xiuUEbuHowlLrCwmWdarKbM
[2] Podle Sčítání 2021 byly v Česku nejčetnější byty s rozlohou mezi 60 a 79 m² a tvořily z celkového počtu více než jednu čtvrtinu. Přičemž rodinné byty o velikosti cca 60 a 70 m² jsou výhradně v panelácích, zatímco v jiném druhu výstavby to je 70 až 80 m², příp. i 90 m².
[3] Vyhláška má nahradit dosud platné vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, ve znění pozdějších předpisů.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.