Krajina k nakousnutí

Začátkem listopadu jsme do pražského komunitního centra MEZI DOMY pozvali doktorku Vratislavu Janovskou z České zemědělské Univerzity v Praze, zakladatelku iniciativy Coolland a Františka Marčíka, tiskového mluvčího iniciativy Na Ovoce a společně jsme diskutovali o stavu naší krajiny a našich možnostech ovlivnit tento stav.

Vratislava Janovská nám představila v úvodní prezentaci stav krajiny a zvláštní situaci vlastníků půdy v České republice. Většina vlastníků půdy na svých pozemcích nehospodaří, ale pronajímá je. Pronajímáno je až 80% vlastněné půdy, což mimo jiné vede k tomu, že se na ni hospodaří často nešetrně bez ohledu na udržitelné principy hospodaření. Dochází tak ke zhutnění půdy, rozorávaní mezí, erozi půdy a další negativním dopadům na naši krajinu. Sdružení Cooland.cz reaguje na tento stav a šíří osvětu mezi odbornou i širokou veřejnost. Hosté debaty se dozvěděli, že oni sami mohou situaci ovlivnit například skrze iniciativu komunitou podporované zemědělství (KPZ), která přímo spolupracuje s malými zemědělci.

František Marčík představil aktivity iniciativy Na Ovoce, která slouží jako komunitní platforma lidem, kteří chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek. S ohledem na blížící se Vánoce zmiňme jejich nový projekt benefičního eshopu s ovocnými stromy – http://eshop.na-ovoce.cz/zasadte-strom/, kterým můžete podpořit návrat původních odrůd do české krajiny.

Závěr debaty se nesl v duchu možnosti volby. Každý z nás může svojí každodenní volbou jídla ovlivnit podobu české krajiny. Jen je třeba na to víc myslet, kdykoli když půjdete do obchodu nakupovat. Kupujte české jídlo od českých producentů, nakupujte na trzích, najděte si svého zemědělce a odebírejte produkty od něj. Existuje mnoho cest a je jen na vás jakou si vyberete.


2149287_643712_Praha_logo     Akce  proběhla v rámci projektu Smart café, podpořeného  grantem od Hlavního města Prahy.