Konec klecí v ohrožení – otevřený dopis eurokomisařce Jourové

V roce 2018 byla spuštěna Evropská občanská iniciativa (EOI) Konec doby klecové, která měla za cíl zákaz chovu zvířat v klecích v EU (více o EOI a tématu klecových chovů zde). Tato EOI byla teprve šestou úspěšně dokončenou iniciativou z 98 zaregistrovaných za posledních 8 let a vůbec první úspěšnou iniciativou v oblasti ochrany tzv. hospodářských zvířat (téměř 1,4 milionu ověřených podpisů).

Evropská komise vyslyšela volání evropských občanů i odborné veřejnosti po změně a vůbec poprvé v historii se zavázala, že požadavky EOI, tedy používání veškerých klecí v chovech tzv. hospodářských zvířat, ukončí. Mj. bylo rozhodnuto do konce roku 2023 předložit legislativní návrh, který postupně používání klecí pro tato zvířata ukončí.

Slíbená legislativa o ukončení klecových chovů měla být předložena v září jako součást přelomového legislativního balíčku týkajícího se welfare hospodářských zvířat, což se ale nestalo. Komise to nemá ani v plánovaném pracovním programu na rok 2024. Naopak máme signály, že na nátlak lobby živočišného průmyslu Komise předloží pouze legislativu týkající se transportů zvířat a veškerou další legislativu týkající se welfare zvířat, včetně klecových chovů, odsune na neurčito.

Máme tedy vážnou obavu, že k dodržení závazku nedojde (na předložení legislativy Komisi zbývá jen něco přes měsíc). Evropská komise by tak vydala občanům jasný signál, že jí jejich mínění ke klecovým chovům nezajímá, ba dokonce že nestojí o žádné aktivní zapojování veřejnosti do tvorby politik EU a celý nástroj EOI je naprosto k ničemu. Případné nedodržení závazku Komise tak vnímáme jako pošlapání demokratických principů, na kterých je Evropská unie a práva jejích občanů založena, a hazardování s důvěrou občanů v evropské instituce.

Proto jsme se v rámci české koalice organizací Konec doby klecové* rozhodli, že z naší národní úrovně zatlačíme na představitele Evropské komise, mj. místopředsedkyni Věru Jourovou, a budeme po ní v otevřeném dopise požadovat, aby se zasadila o dodržení demokratických hodnot Evropské unie a Evropskou komisi vyzvala ke splnění závazku a bezodkladnému předložení slíbené legislativy.

Otevřený dopis je ke stažení zde.

Otevřený dopis Věře Jourové_KDK_ECI