Co se událo v lednu

Greenpeace: Toto vše jsme loni uskutečnili díky vám. Děkujeme
Možná to byl rekordně nejteplejší rok, ale jedna věc je jistá: Rok 2015 byl signálem naděje a změny environmentálnímu hnutí. Přinášíme devět důležitých událostí, které se loni mohly uskutečnit díky vám.

Greenpeace: Sedm příspěvků, které loni bořily hranice sledovanosti
Loňský rok byl na události, které se dříve či později nějakou mírou projeví na životech obyvatel planety Země, poměrně bohatý. Vybrali jsme sedm z nich, které na sociální síti Facebook a na webových stránkách www.greenpeace.cz českou veřejností nejvíce rezonovaly.

Veronica: Kalendář přírodního zahradníka – únor
Co je potřeba pro vaši zahrádku udělat v únoru? Nenechte si ujít další díl přírodního zahradníka.

Pražské matky: Chodit je in! Zahájili jsme putovní fotografickou výstavu ze života pražských chodců
Pražské matky zahájily v OC Nový Smíchov první z třídílné putovní výstavy uměleckých fotografií s chodeckou tematikou, která je  součástí kampaně Chodci sobě. Kampaň si klade za cíl seznámit širší veřejnost s  potřebami i přínosem chodců pro veřejný prostor hlavního města a upozornit na možnosti zapojit se do jeho zkvalitňování prostřednictvím portálu Chodci sobě.

Centrum pro dopravu a energetiku: Modernizace energetiky za miliardy z EU se nekoná
Miliardy z evropského rozpočtu určené na proměnu energetiky nových členských států podstatnou změnu nepřinesou. To je hlavní zjištění rozsáhlé zprávy nevládní organizace CEE Bankwatch Network. V Česku kritizuje hlavně kotle na uhlí, malou podporu obnovitelných zdrojů a pomalý postup v úsporách energie. Celá studie je k dispozici na stránkách CEE Bankwatch Network. České shrnutí je na stránkách CDE.

Hnutí DUHA: O rysích hlídkách v občanských novinách
Hnutí DUHA už dlouhá léta pracuje s dobrovolníky, kteří pomáhají chránit a monitorovat velké šelmy na našem území. Na jejich práci se můžete podívat v novém díle občanských novin „Rysí hlídka“.

NESEHNUTÍ vyúčtovalo humanitární dárcovskou kampaň Chléb pro Charkov
NESEHNUTÍ v Ukrajině dlouhodobě podporuje vybrané občanské iniciativy a nezávislé novináře a novinářky. V minulém roce se rozhodlo shromáždit finanční prostředky, které ve spolupráci s uznávanou humanitární organizací Stanice Charkov použilo na nákup základních potravin pro rodiny, které našly azyl v Charkově, a současně jim dopravilo materiální pomoc v podobě zdravotnického a hygienického materiálu v celkové výši téměř 800 tisíc korun.

FrankBold: Malým výrobnám šetrné elektřiny jsou osvobozeny od daně z elektřiny
Od letošního roku je elektřina ekologicky šetrně vyrobená osvobozena od daně z elektřiny, pokud je ve výrobních odběrných místech současně spotřebována a současně instalovaný výkon výrobny elektřiny nepřesahuje 30 kW.

Greenpeace: Podařilo se. Většina území deštného pralesa v Kanadě bude chráněna
Pod názvem Great Bear Rainforest, který od devadesátých let prosazují environmentální skupiny, najdeme v Kanadě rozsáhlé zalesněné území o rozloze 32 000 čtverečných kilometrů. Díky aktivistům nejen z organizace Grenpeace bude drtivá většina jeho plochy chráněna

Greenpeace: Tisíce mrtvých ryb. Dějiště olympiády se stále potýká s environmentálními problémy
Zátoka Guanabara se stala dějištěm dosud nejasné ekologické havárie. Voda na zdejší pláže vyplavila tisíce mrtvých ryb a odpadků. Nedaleko od místa, kde se letos uskuteční olympijské hry, se na březích objevily tisíce mrtvých ryb. Úřady zatím havárii nespojují s žádnou ekologickou havárií. Záležitost mají osvětlit v následujících dnech.

Greenpeace: Tři roky. Tak dlouho Čína neotevře nové uhelné doly
Vysoká míra znečištění ovzduší a nízké ceny uhlí na světovém trhu vedou představitele Číny k omezování otevírání nových uhelných dolů. Stop stav je vyhlášen na tři roky.

Greenpeace: Ekologové zděšeni. V konžském národním parku se má těžit ropa
V africkém nejstarším národním parku Virunga, který leží na území Demokratické republiky Kongo, leží velké naleziště ropy. Zálusk si na něj dělá britská firma Soco. Ekologické organizace včetně Greenpeace a zástupci veřejnosti ve druhé polovině ledna zaslali společnou žádost zástupcům Demokratické republiky Kongo a Ugandy. Žádají o zákaz těžby ropy v srdci Národním parku Virunga a v jeho okolí.

Arnika: Inventura porevoluční pražské architektury – vyberte Skleněné peklo nebo Pražský klenot!
O Praze se říká, že je nejkrásnějším městem světa, matkou měst. Pět milionu turistů ročně obdivuje krásy historické architektury i skvostů první republiky. Po architektonicky rozpačitém období socialismu přichází nová éra staveb, kterou chceme nyní zrevidovat. Proto jsme se rozhodli udělat – s pomocí všech Pražanů – inventuru stavebního vývoje metropole.