Co se událo v listopadu

Zelený kruh: Zástupci Zeleného kruhu opouštějí Pracovní skupinu vzniklou za účelem „transparentního procesu výběru vhodné lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu.

V České republice všechno dlouho trvá, to už jsme si zvykli. Lidé také stále méně důvěřují zvoleným zástupcům a klíčovým institucím a naopak. V takové atmosféře je těžké domluvit se na umístění stavby, která má své okolí ovlivňovat stovky tisíc let. Nalézt vhodnou lokalitu pro úložiště jaderného odpadu se Česká republika snaží už více než pět let.

Před šesti lety zřídila aktivně Vláda zvláštní pracovní skupinu za účelem „transparentního procesu výběru vhodné lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu… s respektováním zájmů veřejnosti“.  Skupina tvořená zástupci státních úřadů, obcí a občanských spolků z dotčených lokalit měla bariéru vzájemné nedůvěry překonat. Zástupci Zeleného kruhu se stali členy této skupiny a začali se aktivně spolupodílet na její činnosti. V posledních měsících z ní však, stejně jako téměř polovina zástupců obcí a spolků, odešli. Proč se u nás nedaří dohodnout a dodržet jasná pravidla a proč lidé, kteří měli aktivní snahu dosáhnout zadaných cílů, od své práce nakonec raději odejdou?

Dobré začátky, špatné konce

Vládní pracovní skupina vzala svůj úkol opravdu vážně. Připomínkovala řadu dokumentů, velmi podrobně se věnovala přípravě souboru odborných kritérií pro výběr lokality. A především společně připravila věcný záměr zákona, který má do rozhodování o úložišti více zapojit obce z předvybraných lokalit. Celý článek zde.

Čisté nebe: TZ: Čistý komín 2.0 – čmoudilové nově na mapě celé republiky

Vadí vám, jak topí váš soused? Přidejte ho na mapu: http://www.cisty-komin.cz/. Organizace Čisté nebe představuje novou verzi své webové a mobilní aplikace Čistý komín 2.0 v rozšíření na celou Českou republiku. Aplikace původně navržená pro Moravskoslezský kraj, který dlouhodobě trápí nejhorší kvalita ovzduší v České republice, tak mohou začít používat lidé i ve všech ostatních 13 krajích České republiky.

ČSO: Veřejnost zachránila evropské směrnice na ochranu přírody!

Evropská komise potvrdila zachování směrnic na ochranu přírody po rekordní veřejné kampani na jejich obranu – nyní je čas ochranu přírody podle směrnic i naplnit. Evropská komise v čele s předsedou Junckerem v pátek 7. prosince po dvou letech nejistoty ohledně osudu dvou vlajkových evropských předpisů na ochranu přírody – Směrnice o ptácích a Směrnice o stanovištích – potvrdili, že směrnice budou zachovány, že nebudou přepsány a oslabeny.

Arnika: Evropská unie navrhuje výrazné omezení rtuti

Evropa by měla přijmout zodpovědnost i za kontaminaci, kterou zprostředkovaně vytváří nebo vytvořila v jiných částech světa.  Evropa sice udělala krok směrem k omezení nebezpečné rtuti, ale nad kontaminací v jiných částech světa si EU stále „myje ruce“. V minulém týdnu se totiž zástupci členských států, Evropské komise a Evropského parlamentu dohodli na kompromisním legislativním návrhu, který by měl omezit kontaminaci rtutí z evropských zdrojů. Unie by tak naplnila zásadní Minamatskou mezinárodní úmluvu o rtuti.

Arnika: Štědrovečerní večeři na ubrusu z PVC raději nepodávejte. Legislativa má mezery

Čemu se na vánoce určitě vyhnout? Například ubrusům z PVC a to hlavně u dětí. Dětský organismus je náchylný k negativnímu působení látek jako ftaláty nebo těžké kovy. Ty jsou výrazně omezeny ve výrobcích určených pro děti (jako hračky). Jak ale vyplývá z nové studie Arniky, ftaláty a těžké kovy na děti číhají i v mnoha jiných výrobcích, se kterým přicházejí denně do styku. V dětské obuvi nebo hrnečcích a sklenkách pro děti se toxické látky vyskytují v hojné míře, nicméně naše zákony je nelogicky nijak neregulují.

Calla: Adoptujte si břehuli

I letos můžete přátelům či příbuzným věnovat pod stromeček certifikát adoptivního rodiče břehulí. A pokud netrváte konkrétně na adopci břehulí, ale chcete pomoci i dalším ohroženým druhům, můžete adoptovat celou pískovnu. Budeme tak mít v péči o cenné lokality volnější ruku a můžeme pracovat i v pískovnách, kde břehule nehnízdí. Pro příspěvky na břehule a pískovny (ale i naše další aktivity) můžete využít variabilní symboly.

Calla: Česká republika nevytváří dostatečně čitelné prostředí pro investory v energetice

Česká republika nevytváří dostatečně čitelné prostředí pro investory v energetice. Tak hodnotí Mezinárodní energetická agentura (IEA) plošné zrušení podpůrných schémat pro obnovitelné zdroje od začátku roku 2014. Vláda by proto měla vypracovat návrh na obnovení podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Mezinárodní energetická agentura (IEA) dnes v Praze zveřejnila aktuální hodnocení české energetiky.

Děti Země: Dálnice D8 není hotová, věcně a ani právně

Stát si prosadil, sám si schválil a nechal postavit zpackanou stavbu, tvrdí Děti Země. Děti Země považují předčasné užívání dálnice D8 z Bílinky do Řehlovic v Českém středohoří od soboty 17. prosince 2016 za bizarní populistické gesto českých politiků a státního investora Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Frank Bold: V Brně proběhlo 14. setkání Občanů 2.0

V sobotu 26. 11. 2016 se v Brněnské Otevřené zahradě konalo již 14. celostátní setkání aktivních občanů. Byl to opět den plný předávání užitečných zkušeností a debat nad zajímavými tématy. Přivítali jsme 20 aktivních občanů ze všech koutů České republiky.

Frank Bold: Martin Maňák a aplikace Hlídač smluv v pořadu @online

Nejlepší aplikací letošního roku se stal Hlídač smluv. Vyhodnocuje data z registru smluv a informuje o tom, které úřady (ne)zveřejňují své smlouvy, o hodnotě těchto smluv nebo například o automaticky detekovaných chybách, jakou může být například smluvní strana s neexistujícím IČ.

Glopolis: Mezinárodní daňové reformy: loď, do které teče

Po aféře LuxLeaks v roce 2014, která odhalila důsledky tajných daňových dohod pro výběr daní, jejich počet v členských státech EU vzrostl o 50 procent. I když mnohé instituce i státy označují transparentnost za klíčovou pro odhalování daňových úniků a korupce, přístup veřejnosti k důležitým informacím je stále nejistý. I přesto, že jsou rozvojové země postiženy důsledky agresivní daňové optimalizace hůře, zůstávají stranou rozhodování o globálních daňových reformách.

Glopolis: Pravidla plnění klimatické dohody z Paříže i jejich kontrola mají být jasné do dvou let

Pravidla pro plnění Pařížské dohody budou hotová do roku 2018. Do té doby má být jasné, jakým způsobem se bude kontrolovat, že státy snižují emise tak, jak v Paříži slíbily.  Stejně tak nejpozději do dvou let signatářské státy určí, kdo a v jaké výši má pomoci s dlouhodobým financováním adaptace na změnu klimatu v nejvíce postižených zemích. To jsou hlavní výsledky klimatické konference v marockém Marrakéši.

Hnutí Duha: Spalovny z evropských fondů financovány nebudou

Evropská komise bude podporovat hlavně recyklaci. Nové spalovny by tak zaplatili hlavně obce a lidé. Výstavba a rekonstrukce spaloven komunálních odpadů nebude do roku 2020 financována z evropských fondů. To je výsledek dohody mezi ministerstvem životního prostředí a Evropskou komisí z jednání 5.

Hnutí DUHA: Poslanci odhlasovali nová pravidla pro národní parky. Zakázali v nich rozprodávat státní pozemky. Divoká příroda bude převažovat – jen neřekli kdy

Poslanci dnes schválili nová pravidla pro české národní parky. Nastavili přesná pravidla péče o jednotlivé zóny ochrany přírody. Jasně deklarovaným posláním národních parků bude nyní ochrana divoké přírody na více než polovině území každého z nich. V zákoně ale chybí konkrétní termíny, kdy má být tohoto cíle v jednotlivých národních parcích dosaženo.

Hnutí DUHA: Spojte to, co vás těší, s tím, co pomůže. Uběhněte třeba čtyřiaosmdesát kilometrů, pomůžete tak rysům

Za pouhé dva týdny se podařilo vybrat na Rysí hlídky a na ochranu velkých šelem a divočiny v české přírodě 23 tisíc korun. Je to o tři tisíce více, než byl cíl vůbec první peer to peer crowdfundingová akce, kterou Hnutí DUHA udělalo. „Jsem hrozně hrozně rád, že jsem na tomhle experimentu mohl spolupracovat,“ říká blízký spolupracovník ekologické organizace Roman Hřebecký. 

Nesehnutí: O třetím adventním víkendu Brno překročilo limit znečištění ovzduší

O třetím adventním víkendu došlo na území Brna k překročení zákonného limitu pro roční koncentraci polétavého prachu v ovzduší. Limit byl překročen na měřicí stanici Zvonařka. Během víkendu překročila zákonem stanovený limit první brněnská měřící stanice.  „Ten říká, že jen 35 dní v roce můžete dýchat nadlimitní koncentraci polétavého prachu v ovzduší

Pražské matky: 7 let poté – vzpomínka na Anežku

Před sedmi lety, v listopadu 2009, byla u křižovatky ulic Prokopova a Rokycanova v Praze 3 sražena cestou z nedaleké školy v Lupáčově ulici osmiletá Anežka. Zemřela pod koly náklaďáku jedoucího na stavbu podzemních garáží v okamžiku, kdy přecházela na zelenou po přechodu přes Rokycanovu ulici.

Respekt: Velké mlčení kolem jedů

Proč české politiky nezajímá zdraví nebezpečný vzduch a další ekologické problémy.

STEP: Nová publikace: Ekoporadenství. Manuál pro poradce a poradny.

Zejména začínajícím ekoporadkyním, ekoporadcům a ekoporadnám je určený nový manuál vydaný Sítí ekologických poraden. Hodit se bude i organizacím, které už nějaký čas fungují a chtějí rozšířit nabídku svých služeb právě o ekoporadenství.

Veronica: Vánoce nazeleno. Na Ježíška s důvtipem

Pro většinu z nás jsou Vánoce spojeny kromě jiných rituálů samozřejmě s vánočními dárky, kterými obdarováváme své blízké. Přitom zároveň tušíme, že přepych a plýtvání „není zadarmo“, ale že tyto dárky nemusí nutně znamenat drancování přírody ani naší peněženky. Máme řadu možností, jak pořídit takové dárky, které znamenají menší nebo žádnou zátěž pro životní prostředí, případně které mohou pomoci a udělat radost i jiným.

Zelený kruh: Smart café – tentokrát o našich dětech

Koncem listopadu jsme do pražské kavárny Pracovna pozvali ekopsychologa Jana Krajhanzla z Masarykovy univerzity v Brně a Petra Daniše, ředitele vzdělávacího centra TEREZA. Společně s nimi jsme diskutovali o tom, jakým způsobem tráví naše děti svůj volný čas a jaký to může mít dopad na jejich psychický i fyzický vývoj.

 

Akce:

Zelený kruh: Videozáznam ze Smart café

Pokud byste měli zájem o videozáznam ze Smart café – Děti venku – Realita, přínosy a výzvy, které se uskutečnilo v úterý 22.11 v Praze, napište si o něj prosím na email: zdenka.cerna@zelenykruh.cz.

STUŽ: Seminář PŮDA/DEMOKRACIE

STUŽ ve spolupráci s Centrem evropských sítí pro implementaci Evropské úmluvy o krajině v rámci 7. Fóra o krajině pořádá seminář na téma PŮDA/DEMOKRACIE, který se uskuteční v úterý 3. ledna od 16,00 do 19,00 hod. jako obvykle v budově ČSVTS Praha 1, Novotného lávka 5. Mezi pozvanými panelisty patří například doc. RNDr. Ladislav Miko, Ph.D., zástupce generálního ředitele, Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise (DG SANTE), Prof. Dr. Ing. Bořivoj Šarapatka, CSc, předseda České pedologické společnosti, PřF Palackého university v Olomouci,  Ing. Radim Vácha, Ph.D., náměstek ředitele, VÚMOP nebo  Ing. Roman Vodný, Ph.D., ředitel odboru územního plánování, MMR.

Hnutí Brontosaurus: Vzdělávací kurz Péče o volně žijící živočichy

Hnutí Brontosaurus vás zve na kurz s odbornými přednáškami přírodovědců (Mojmír Vlašín, Vladimír Ptáček a další).Vyzkoušíte si vyrobit ptačí budku, uvidíte čmelín s živými čmeláky, zažijete čištění ptačích budek přímo v terénu, dozvíte se, jak postavit hadník a mnoho dalšího. Více informací na FB události nebo zde.

SEVER: Otevřený prostor

Zajímavý a podnětný seminář “Otevřený prostor”, který se koná v Horním Maršově na DOTEKu od 1. do 5. února 2017 se blíží.  Více se dozvíte zde.

Nadace Proměny: Jak udržitelně rozvíjet veřejný prostor a městskou zeleň?

Jak zohlednit udržitelnost už při plánování obnovy veřejných prostranství? Co ovlivňuje kvalitu a funkčnost městského prostoru? A jakou úlohu v tom sehrává zapojení veřejnosti? Spolu s přizvanými odborníky ukážeme na konkrétních příkladech a z různých hledisek nejdůležitější aspekty udržitelného rozvoje veřejného prostoru.  Konference se koná 2. února 2017 od 9 hodin. Podrobný program konference a přihlášení. Registrace na akci je otevřena do 18. ledna 2017.

Nabídka práce:

Ekodomov: Nabídka práce

SEVER: SEVER Litoměřice hledá nového spolupracovníka.

Nabízíme zajímavou práci v ekologicky/environmentálně zaměřené neziskové organizaci s nástupem od 1. 1. 2017. Podrobnosti a kontakt naleznete zde.