Arnika: Zásadní rozhodnutí soudu posiluje veřejnost a její zástupce
Občané se už nemusí bát, že by je úřad při pořizování a změnách územního plánu ignoroval. Díky úsilí několika Pražanů se totiž mohou před úřadem nejen nechat zastoupit, ale vybraný zástupce může dokonce podat žalobu, když bude plán zasahovat do jejich práv. Nejvyšší správní soud (NSS) totiž svým rozhodnutím posílil právě pozici tzv. zástupců veřejnosti.
Arnika: Pražské spolky žádají o radní o zveřejnění posouzení Metropolitního plánu
Celkem 16 pražských spolků požádalo Radu hlavního města Prahy otevřeným dopisem o zveřejnění posouzení návrhu Metropolitního plánu, které si radní nechali zpracovat Asociací pro urbanismus a územní plánování.
Arnika: Potisky nádobí nešetří naše zdraví, výrobci se ale o alternativy příliš nezajímají
Převážná část potištěného porcelánového nádobí na českém trhu obsahuje toxické těžké kovy. S tímto závěrem přichází spolek Arnika, který se na testování stolního nádobí zaměřil ve své nové kampani „Jezme bez jedů“. V té se zatím podařilo otestovat přes sto výrobků od různých výrobců a prodejců.
Auto*mat: I ty můžeš poladit Prahu
Hlavní město připravuje nový strategický dokument, který vstoupí v platnost v roce 2018 a může výrazně zvýšit kvalitu života v Praze. Tzv. Plán udržitelné mobility má na základě podnětů Pražanů i obyvatel přilehlých regionů určit dopravní vývoj Prahy – bude se týkat všech druhů dopravy (bezmotorové, motorové i parkování) a město je povinno vaše podněty a připomínky zapracovat.
Calla: Přestane Správa úložišť utajovat informace?
Městský soud v Praze na základě žaloby Calla – Sdružení pro záchranu prostředí zrušil rozhodnutí ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), kterým v roce 2012 omezil zpřístupnění některých žádaných dokumentů podle zákona o právu na informace. Konkrétně se jedná o zápisy z jednání Rady SÚRAO a o Zprávu o kontrole tvorby rezerv na vyřazování jaderných zařízení za rok 2011, resp. 2012, které byly Calle zpřístupněny pouze v cenzurované podobě.
Calla: Vládní podpora do sanací po těžbě uranu, ne do otevírání nových dolů
Premiér vlády Bohuslav Sobotka po dvou letech opět navštívil státní podnik DIAMO v Dolní Rožínce. Otevření nového uranového dolu u Brzkova na Vysočině, které tu březnu 2014 podpořil jako řešení zaměstnanosti pro horníky z oblasti Bystřicka, se ukázalo ekonomicky nesmyslné. Nesouhlasí s ním ani starostové a občané Brzkova, Věžnice, Přibyslavi či Polné
Calla byla v osobě Edvarda Sequense hostem diskusního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové
K problematice hledání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů se dále vyjadřovali zástupce ředitele SÚRAO Vítězslav Duda, poslanec Michal Kučera, předseda Podvýboru pro ochranu přírody a krajiny, předsedkyně SÚJB Dana Drábová, starosta Blatna Václav Beneš, Jitka Kantová z SOS Lubenec a další.
Česká společnost ornitologická: Vzácní dravci na Novobydžovsku se stali obětí traviče
Problematika trávení vzácných druhů ptáků, zejm. dravců, je v posledních letech stále velmi aktuální. Jednou z doposud posledních známých obětí se stal kriticky ohrožený luňák červený, kterého nalezli ornitologové v dubnu 2016 přímo na hnízdní lokalitě nedaleko Nového Bydžova.
Česká společnost ornitologická: Vydejte se zkontrolovat čapí hnízda!
Nedávné prudké bouřky s krupobitím způsobily smrt dospělého čápa a pěti mláďat v jihočeských Malontech a ve Slavkově u Brna. Jak přežili ostatní čápi na hnízdech? Pomozte ornitologům zkontrolovat čapí hnízda! Kde je to nejbližší ve vašem okolí, najdete na webu o čápech cap.birdlife.cz nebo ve vašem telefonu v aplikaci Avif Mobile.
PRO-BIO: Stát zasévá nervozitu a ekonomické problémy mezi české zemědělce
Ekologičtí zemědělci se obávají, že výplatu agroenvironmentálních podpor a platby za ekologický způsob hospodaření v rámci Programu rozvoje venkova obdrží s výrazným zpožděním. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců upozorňuje, že se tak sedláci dostávají do velmi komplikované situace.
PRO-BIO: Bartákův hrnec pro člena PRO-BIO Svazu
Bartákův hrnec – ocenění pro nejlepšího ekologického zemědělce za rok 2015 – se usídlil na čtyřiadvacáté adrese, tentokrát opět u člena PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců v podhůří Novohradských hor. Společnost Bemagro, a.s. zde provozuje největší biodynamické hospodářství v České republice.
NESEHNUTÍ: 17. výroční zpráva EU o kontrole exportu zbraní: pozdní, neúplná a nekonzistentní
Evropská síť proti obchodu se zbraněmi (ENAAT) kritizuje Radu Evropské Unie pro lhostejný přístup k demokratické kontrole vývozu zbraní po zveřejnění 17. zprávy o exportu zbrojních technologií a výzbroje.
NESEHNUTÍ: Osmé Sexistické prasátečko si pohrává s mužskými a ženskými rolemi
Anticena Sexistické prasátečko má za cíl vybrat nejvíce sexistickou reklamu v České republice. Letos si Sexistické prasátečko na své zahájení připravilo reklamy, ve kterých si muži a ženy vyměnili své obvyklé role. Co kdybychom v reklamách neodkazovali na zvětšování prsou, ale penisů? Byl by to pro společnost stále běžný vtípek?
Pražské matky: Bude mít Praha plán udržitelné mobility nebo automobility? Záleží i na nás
V Městské knihovně byl 5. května prezentován záměr hl. m. Prahy zpracovat plán udržitelné mobility, k jehož spoluutváření byly přizvány i Pražské matky. Jde o střednědobý plán pro Prahu a blízké okolí.
Veronica: Staňte se posilou organizátorů letních táborů v Hostětíně
Centrum Veronica Hostětín hledá dobrovolníky na výpomoc s letními tábory pro rodiče s dětmi pořádané v Centru Veronica Hostětín. Jedná se funkci pomocných vedoucích.
Veronica: Klimatická soutěž CO2 liga již zná vítěze.
Jak změní klimatická změna život v roce 2040? Jak se připravit na sucho nebo šetřit energií? Tyto a podobné úkoly plnili během školního roku žáci 31 základních a středních škol z celého Česka v rámci soutěže CO2 liga. Hlavní cenu CO2 ligy získal tým žáků ze základní školy Vlachovice na Zlínsku.
Veronica: Kalendář přírodního zahradníka – květen
V květnu se vše točí kolem ledových mužů. S výsadbou choulostivějších zelenin, jako jsou rajčata, papriky, okurky, cukety a tykve, počkáme až po nich. Také fazole jsou citlivé na mráz a potřebují ke klíčení prohřátou půdu. Zahrádkářská sezóna se teď rozbíhá na plné obrátky.
FrankBold: Jak zajistit ochranu míst spadajících pod Natura 2000?
Podíleli jsme se na vzniku publikace pro Justice&Environment, která je krátkým průvodcem pravidly a judikaturou vztahující se k tzv. odpovídajícím posouzením dle směrnice o stanovištích. Odpovídající posouzení (v češtině někdy rovněž „náležité posouzení“) je mechanismus určený k zajištění ochrany soustavy chráněných území Natura 2000 před škodlivými lidskými činnostmi, zejména stavebními projekty.
FrankBold: Infografika Purpose of corporation
Dnešní korporace se příliš často soustředí na maximalizaci zisku akcionářů a naopak zanedbávají investice do zlepšování pracovních pomínek svých zaměstnanců a minimalizaci rizik plynoucí z jejich činnosti například pro životní prostředí. Tak to však být nemusí. Existují společnosti, které nesou plnou odpovědnost za důsledky své činnosti a plánují dál než jedno čtvrtletí dopředu. Proč by se jejich model nemohl stát novým mainstreamem?
FrankBold: Diskuse v ČRo: ArcelorMittal Ostrava a snížení emisí
Naše právnička Petra Giňová se zúčastnila rozhlasové diskuse na téma snižování emisí prachu v ostravské ocelárně ArcelorMittal. Poslechněte si úryvek z vysílání ČRo.
Greenpeace: Před 10 lety přejížděly přes Amazonii buldozery kvůli sóji. Pak přišel zákaz
V minulém týdnu – po měsících vyjednávání a nejistoty – brazilská vláda, výrobci sóji a neziskové organizace včetně Greenpeace, obnovily na dobu neurčitou dohodu, která zaručuje, že rozsáhlé pásy amazonského deštného pralesa budou uchráněny před vykácením kvůli pěstování sóji. To je významná zpráva pro amazonský prales, pro původní obyvatelstvo, farmáře, obchodní společnosti a pro nás všechny, kteří usilujeme o ukončení odlesňování.
Greenpeace: Ostrov Chiloé zasáhla katastrofa. Na břehu jsou statisíce mrtvých živočichů
Chilský ostrov Chiloé sužuje v současnosti environmentální krize. Jedna z největších, kterou země zažila za posledních několik let. Oceán na břehy vyplavuje statisíce mrtvých živočichů.
Greenpeace: Investiční riziko jsme my! Tisíce lidí obsadily důl i elektrárnu, kterou kupuje Křetínský
O květnovém víkendu proběhly masivní protesty v německé Lužici proti další těžbě v regionu a proti prodeji dolů a elektráren do rukou české firmy EPH. Do aktu občanské neposlušnosti se podle organizátorů zapojily minimálně čtyři tisíce lidí. Lidé v jednu chvíli obsadili hnědouhelný důl Welzov, překladiště uhlí, elektrárnu Schwarze Pumpe i koleje, po nichž se do ní uhlí vozí.
Greenpeace: Arktida může opět slavit. Ropní giganti odmítli další těžbu
Nadnárodní ropné firmy Royal Dutch Shell, ConocoPhillips a další se v tichosti vzdaly nároků na objevy nových ropných nalezišť. V květnu totiž jejich zástupci odepsali těžební práva v arktických vodách v hodnotě více než 2,5 miliardy dolarů.
Greenpeace: Biopaliva nesmí sloužit firmám vyrábějící palmový olej jako alibi
Čím více spotřebitelé i neziskové organizace tlačí na potravinářské a kosmetické firmy, aby se kvůli jejich palmovému oleji nekácely a nevypalovaly indonéské pralesy, tím více se setkáváme s názorem, že tyto firmy za nic nemohou a že pralesy mizí jen a pouze kvůli biopalivům. Jak to tedy je?
Greenpeace: Přežije kontroverzní smlouva TTIP skandál, který jsme rozpoutali? Zdá se, že ne
Vyjednavači obchodní smlouvy TTIP mezi USA a EU ignorovali hlasy milionů lidí volajících po transparentním jednání. Organizace Greenpeace však udělala tento krok za ně. Získala a zveřejnila podstatnou část smlouvy. Umožnila tak každému, aby si o připravované dohodě udělal obrázek sám.
Greenpeace: Průzkum: Téměř tři čtvrtiny Čechů chtějí více obnovitelných zdrojů energie
Budoucnost energetiky vidí 73 % Čechů v obnovitelných zdrojích energie (OZE). Podle většiny lidí pomohou obnovitelné zdroje zlepšit kvalitu ovzduší, sníží závislost spotřebitelů na velkých energetických korporacích a dokonce sníží výši plateb za energie. Přes 60 % lidí věří, že je úkolem vlády prosadit obnovitelné zdroje, velká část respondentů by také chtěla, aby lepší podmínky pro obnovitelné zdroje nabízely i energetické firmy.
Hnutí Brontosaurus: Otevři si ochutnávku brontosauřích letních akcí!
Brontosauři si pro tebe připravili ochutnávku, pečlivě vybranou z celé jejich nabídky. Jsou to akce vhodné nejen pro protřelé brontosauří matadory, ale také pro ty, kteří by s nimi chtěli jet poprvé.
Hnutí DUHA: Protichůdné poslanecké návrhy pro národní parky: lépe chránit divočinu vs. rozprodat pozemky a kácet
Příští měsíc poslanci rozhodnou, jak dobře nový zákon ochrání klenoty naší přírody a turistiky. Poslanci ukončili druhé čtení vládní novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění a zpřesňuje pravidla péče o všechny naše národní parky. Návrh teď směřuje do třetího čtení, kdy o něm i o čerstvě představených pozměňovacích návrzích poslanci rozhodnou.
Na tisíc připomínek dostalo ministerstvo životního prostředí k nově připravovanému zákonu o odpadech. Návrhy na začlenění tzv. recyklační slevy motivující k vyššímu třídění odpadů zaslal například Úřad vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) či ministerstvo zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Obecnou podporu recyklaci před spalováním vyjádřil také Nejvyšší kontrolní úřad. MŽP, které by správně mělo prosazovat recyklaci samo, naopak návrhy v písemném vypořádání odmítá.
Hnutí DUHA: Mýty a fakta o zlepšování recyklace v ČR
Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku ekologických organizací a tvrdí, že cílem nově připravovaného zákona o odpadech je skutečně zvýšit recyklaci. Jaká je ale skutečnost?
Hnutí DUHA: Co musejí politici udělat, aby ČR a EU dospěly k oběhovému hospodářství
Jedenáct evropských ekologických organizací navrhuje deset klíčových kroků proti plýtvání surovinami. Evropané poslali předloni více než 55 % odpadů na skládky nebo do spaloven. V České republice to bylo dokonce 65 %. Evropská komise v nyní diskutovaném balíčku pro oběhové hospodářství navrhuje závazně snížit množství skládkovaných a spalovaných odpadů.
Hnutí DUHA: Nebezpečný glyfosát opět neschválen
Ministři zemědělství zemí EU se opět nedohodli na prodloužení registrace zdraví nebezpečného a – dle nejnovějších vědeckých studií – pravděpodobně karcinogenního glyfosátu. Už v březnu poprvé odložily státy EU hlasování o návrhu Evropské komise prodloužit registraci o devět let. Mezitím Evropský parlament – stejně jako ekologické organizace, vědci i statisíce Evropanů – doporučil registraci neprodloužit.
Hnutí DUHA: Tykač by za OKD zaplatil státním uhlím. Obchod s ním by mohl ohrozit domovy lidí na Mostecku
Podezřelý zájem majitele hnědouhelných dolů v severních Čechách Pavla Tykače o krachující společnost OKD vzbuzuje u Hnutí DUHA celou řadu otázek. Pro kontroverzního finančníka a uhlobarona to může být způsob, jak znovu otevřít uzavřenou debatu o limitech těžby hnědého uhlí na velkolomu Československé armády.
Glopolis: Jak připravit budovy na Praze 7 na letní horka?
Městská část Prahy 7 a analytické centrum Glopolis si nechaly zpracovat studii adaptace budov na změnu klimatu. Plynou z ní doporučení, jak připravit budovy na intenzivnější a častější horka, do jaké míry omezit zástavbu a investovat do úprav budov.
SEVER: SEVER byl certifikován
Jsme rádi, že se můžeme prokazovat značkou Certifikovaný poskytovatel ekologické výchovy, kterou nám po důkladném auditu udělila organizace Síť středisek ekologické výchovy Pavučina. Díky této značce si mohou být naši klienti jistí, že dostávají přesně to, za co si zaplatí: prověřené vzdělávací programy vedené proškolenými lektory, v ekologicky odpovědném prostředí.
SEVER: Ekofestival DOTEKY 2016 již brzy!
Zveme vás na již 14. ročník ekofestivalu DOTEKY, které se letos konají v pátek a sobotu, 17. a 18. června na zahradě domu DOTEK v Horním Maršově. Letošním tématem jsou PŘÍBĚHY a my vás zveme, abyste si přijeli svůj jedinečný příběh zažít právě k nám.