Články a rozhovory

Kanál, reaktor… vánoční přání Andreje Babiše, která mu splnit nechcete

Vláda Andreje Babiše schválila Národní investiční plán. Zatímco rozumné děti před Vánoci prosí Ježíška, aby jim přinesl hračku nebo laptop, ministerský vánoční seznam obsahuje rovnou dvacet tisíc přání za 8 bilionů korun. Měli bychom se zamyslet, do čí kapsy vláda sáhne, aby svá přání splnila. Možná pak ještě rychle napíšeme Ježíškovi my, a to o novou vládu.

Jak na Vánoce bez odpadu?

V úterý 3. prosince 2019 proběhl workshop v Toulcově dvoře, na kterém si účastnici mohli vyzkoušet vyrobit vlastní domácí kosmetiku z přírodních surovin a bez zbytečné přidané chemie.

Jak neplýtvat potravinami?

Ve středu 27. listopadu proběhl v Café AdAstra seminář o šetrném nakládání s potravinami a jídlem. Večerem účastníky provedl David Hájek z iniciativy Zachraň jídlo.

Ekologická stopa – jak se chovat šetrněji k naší planetě

V úterý 19. listopadu se uskutečnilo Smart café na téma „Ekologická stopa – jak se chovat šetrněji k naší planetě? “. Pozvání přijali dva významní odborníci, a to Jan Skalík, expert zabývající se ekologickou a uhlíkovou stopou, který spolupracoval na vývoji kalkulačky úhlíkové stopy, a Petr Ledvina,  vedoucí ekologické poradny organizace Veronica a expert na environmentálně šetrné nakupování.

Klimatická krize u nás a ve světě, a jak jí můžeme čelit

V úterý 29. října od 18:00 v Praze jsme uspořádali v Café Therapy diskuzní večer o  klimatické změně, jejích projevech v České republice i ve světě, a možnostech, jak můžeme mírnit  její dopady. Pozvání přijal Jiří Koželouh, vedoucí klimatického a energetického programu Hnutí DUHA, který je zároveň členem vládní Uhelné komise, která má za cíl stanovit datum odklonu ČR na uhlí a přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Lesy v krizi: Jak se vyrovnat se suchem a kůrovcovou kalamitou?

První smart café po letní pauze se konalo 24. září na Praze 1 v Café Therapy. Tématem byla aktuální krize lesů a lesnictví s ohledem na probíhající suchá období a přemnožení kůrovce, které se suchem souvisí. Na akci vystoupil Ing. Aleš Erber, lesnický poradce, správce lesa, analytik a Mgr. Jan Skalík, který v Hnutí DUHA vede kampaň Zachraňme lesy. Na akci se debatovalo o možnostech, jak stav lesů zlepšit, a jaká je jejich budoucnost.

Jak na domácí kompostování a zero waste domácnost?

V úterý 17. září proběhl v Dětském klubu Šárynka workshop o domácím kompostování a snižování odpadů v domácnosti. Ředitel organizace Ekodomov Tomáš Hodek účastníkům představil problematiku nakládání s odpady ve městech. Běžně totiž až 40% kompostovatelného odpadu skončí v odpadu komunálním, který dále pokračuje do spaloven nebo na skládky. Přitom při dobrém zkompostování se dá tento odpad přeměnit na úrodnou půdu, a dále jej využít.

Život za mřížemi, aneb jak se u nás žije slonům a tygrům

Ve středu 15. května proběhl v Langhans – Centru Člověka v tísni další diskuzní večer ze série Smart café. Tématem večera bylo využívání volně žijících zvířat v České republice a jejich právních zakotvení, které klade jiné podmínky chovu pro zoo, domácí chov a cirkusy. Jako host přijala pozvání Silvie Ucová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a David Gardáš ze Svobody zvířat.

Sója místo pralesa

Ve středu 17. dubna proběhlo v rámci série Smart café promítání filmu „Umlčená země – příběh sóji“. Po promítání filmu následovala debata s hosty na téma závislosti naší živočišné výroby na dovozu sóji, jako krmiva, a souvisejících environmentálních a socioekonomických dopadů. K diskuzi byli přizváni Daniel Pitek, soukromý zemědělec a lesník, a Mgr. Vojtěch Kotecký, analytik v think-tanku Glopolis.

Když se zhasnout nedaří

V úterý 26. března proběhl další diskuzní večer, tentokrát na téma světelného znečištění. O vlivu světla na cirkadiánní rytmy člověka  na úvod mluvila paní prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. Pan Ing. Martin Škorpík z NP Podyjí dále představil, jak umělé světlo ovlivňuje život hmyzu, ptáků a dalších živých organismů. Hosty také svým příspěvkem doplnil RNDr. Jan Hollan, Ph.D.